SATCHVAI BAND - китарни божества слязоха от Небето и в България
Китарните виртуози Steve Vai и Joe Satriani и преди са свирили на нашата сцена, но винаги поотделно. Тази година обаче легендите на инструменталния рок, обединени в своя SATCHVAI BAND, се завърнаха в България по повод европейското си турне "Surfing With The Hydra 2025" и на 22 юли разтърсиха Зала 1 на НДК с електризиращи китарни писъци.
Концертът започна в 20:00 ч., а хората все още се редяха пред входа на НДК. Въпреки горещата юлска вечер, нямаше изнервени или неспокойни фенове. Мястото в залата едва стигна за всички почитатели на двамата китаристи, като в крайна сметка много хора влязоха и след започването на концерта. А от отворените врати на залата струеше инструментална мощ.
Vai и Satriani започнаха концерта по повече от подходящ начин с песента "I Wanna Play My Guitar" - това е едва ли не и мотото на рок великаните, посветили животите си на музиката. В оригиналното парче пее известният Glenn Hughes, участвал в легендарни рок формации като DEEP PURPLE и BLACK SABBATH, но на сцената той беше заместен от басиста на SATCHVAI BAND - Marco Mendoza, който с невероятните си вокали се справи също толкова добре.
Последва "The Sea of Emotion Pt. 1", като вълна от рок емоции отново заля публиката - редно е да бъде отчетен и китаристът Pete Thorn, ритмичното "лепило" на SATCHVAI BAND. Макар и да стоеше по-встрани от главната атракция на концерта, Thorn показа не по-малко впечатляващи музикантски умения.
"Zeus in Chains" промени обстановката - писъци и стенания от китарата на Steve Vai, комбинирани с тежки рифове, огласиха залата и сякаш разказаха на публиката мистична история за окования олимпиец. Бързо обаче и това се промени - странните акорди, изсвирени на странната лилава китара от Vai по време на "Little Pretty" пренесоха хората в транс, а светлините на сцената отразиха това.
Заклинанието падна, когато групата премина към комбинация от две песни на Vai и Satriani - "Ice 9 / The Crying Machine". Въпреки това, още по-странно чувство изпълни залата - хем пищящи сола, хем бързи рифове, хем люлеещи се мелодии.
След песента Satriani усмихнато поздрави публиката и представи членовете на групата. После сподели за разходката си в българската столица - вгледал се в синьото небе с белите облаци и замечтал за "Flying in a Blue Dream", която секунда по-късно гръмна в залата.
Барабаненето на Kenny Aronoff беше мощно през целия концерт, но като че ли то стана още по-внушително по време на извъвземното парче на Satriani - "Surfing with the Alien". Бързите технични рифове някак бяха заглушени от барабаните, но останаха разпознаваеми.
И изведнъж... "Sahara". Невероятно е как музиката те пренася от океани до пустини само за няколко минути, но е факт, че Satriani и Vai вдигнаха температурата с тази песен.
Изглежда това е и причината публиката да се разтопи окончателно от интрото на "Tender Surrender" - крехка, тя се предаде на романтичната мелодия, съживи се от светкавичното свирене на Vai и накрая отново се разтопи.
След това сцената потъна в мрак и силуетът на нещо мистериозно се появи по средата ѝ. Осветлението се върна, след което Vai отново се появи и махна калъфа на мистериозния обект, разкривайки своята триглава китара - групата започна да свири "Teeth of the Hydra".
След като митичният звяр бе сразен, Satriani върна публиката обратно към хард рока със своя "Satch Boogie", а после я издигна в небесата с "If I Could Fly".
Кулминацията на шоуто дойде с най-известните парчета на двамата китарни магьосници - "For the Love of God" и "Always with Me, Always with You". Steve Vai и Joe Satriani наистина станаха едно цяло в този момент - те се допълваха взаимно с китарните си хармонии, а в залата се чуха силни ръкопляскания и радостни викове, породени от мелодичния шред.
И като че ли след последния тон концертът рязко приключи - петимата музиканти от SATCHVAI BAND се поклониха на изправилата се бурна публика и тихомълком излязоха от залата.
Ръкопляскането обаче продължи и след скромното им напускане на сцената. Минути по-късно групата се завърна за задължителния бис и сборището от метъл и рок ентусиасти избухна. Joe Satriani бе подготвил особено подходящо парче за развълнуваната публика, а именно "Crowd Chant" - макар и малко фалшиво, хората пееха заедно с китарата му, подканени от Marco Mendoza.
Накрая групата се върна към класиката с "Born to Be Wild". Към Marco се присъедини Steve Vai и двамата пееха заедно, докато публиката пригласяше с "Boooorn to be wiiiiild….." Междувременно Joe Satriani, Pete Thorn и Kenny Aronoff разбиваха сцената с мощни рифове и мощно барабанене. По едно време Steve Vai започна да снове по ръба на сцената и да се здрависва с феновете на първия ред, все още свирейки.
И след малко бе изпълнен последният акорд - в този момент цялата зала беше на крака и надаваше доволни викове. На местата до сцената тълпата беше особено развълнувана, като в един момент се появиха и две китари, една черна и една бяла - навярно хората са искали автограф от легендите пред себе си. Нормално е на такъв концерт в публиката да има китаристи, все пак Steve Vai и Joe Satriani свирят музика, която се тачи главно от инструменталисти.
И така приключи феноменалното представление на Steve Vai и Joe Satriani. Дано България има късмета отново да ги види заедно на една сцена.
Сетлист на SATCHVAI BAND - София, Зала 1 на НДК, 22.07.2025 г.:01. I Wanna Play My Guitar
02. The Sea of Emotion pt. 1
03. Zeus In Chains
04. Little Pretty
05. Ice 9 / The Crying Machine
06. Flying in a Blue Dream
07. Surfing With the Alien
08. Sahara
09. Tender Surrender
10. Teeth of the Hydra
11. Satch Boogie
12. If I Could Fly
13. For the Love of God
14. Always With Me, Always With You
Бис:
15. Crowd Chant
16. Born to Be Wild
Текст: Филип Марков
Снимки: Герасим Трифонов
Близо 90 снимки от концерта на SATCHVAI BAND ще намерите в нашите галерии.
Знайко
23.07.2025 21:48:38
отговори
+ 0 – 0
Очаквано за СМЕ: спестени пари за входове, настаняване и мнООго компромисен на моменти и лош звук! Както и автора е отбелязал, на моменти не ставаше ясно какво излиза от колоните, омазани ниски , липса на средни, а барабаните се чуваха прекалено силно, а на моменти ги нямаше.
Стронций84
23.07.2025 18:29:18
отговори
+ 2 – 0
Обърнахте го на разговор кой как влизал.
Кажете нещо за концерта!
Казаха ли поне веднъж София, България и че сме най-яката публика?
silmarillion
23.07.2025 19:24:02
+ 2 – 0
Не. Но то не е и вярно, та защо да го казват Както писах по-долу, през по-голямата част от концерта, публиката беше доста заспала (понякога и буквално).
Иначе концертът си беше ок. На моменти звукът беше прекалено силен като за тази зала. Като цяло нищо невероятно, но нямаше и някакви излагации. Общо взето мина според очакванията за концерт от този тип. Предимството на инструменталистите е, че с годините уменията им по-бавно деградират спрямо тези на много от вокалистите, но това не е изненадващо и е до голяма степен очаквано.
goro82
23.07.2025 17:52:47
отговори
+ 1 – 0
След 19:30 имаше струпване на тълпи от хора които минаваха през 3 вратички.Организация 0
В зала 1 на НДК обикновенно има хора които казват къде да отидеш за да си намериш мястото.А това на този концерт липсваше....
silmarillion
23.07.2025 15:29:46
отговори
+ 3 – 3
Всъщност репортажът е малко свободно съчинение, ама няма лошо, нали се пише повече за неприсъствалите. Като цяло публиката беше доста вяла (до мен някакъв човек поспа (буквално) на първите 4 парчета), но и ако трябва да съм честен, някои парчета, особено първите няколко, не бяха особено engaging.
Norum
23.07.2025 13:58:01
отговори
+ 9 – 2
Жесток концерт и изключително просташко отношение на немалка част от публиката, която влезе след началото на шоуто, започна да свети с фенерчета и да се суети, търсейки местата си.
silmarillion
23.07.2025 15:24:25
+ 5 – 1
Влизането след началото на концерта очевидно беше и по вина на организаторите/пропусквателния режим. Иначе, че част от публиката е зле, си е по дифолт от край време.
***
23.07.2025 15:49:16
+ 2 – 1
Влизането след началото на концерта беше единствено по вина на организаторите, те се забавиха и липсваше каквато и да е организация. Много се изложиха "Организаторите". Но концерта беше Топ
WeRock.bg не носи отговорност за мненията към новините на този сайт.
Забранено е: писането на български език с букви от латинската азбука; писането на коментари, съдържащи груби обидни изрази, независимо срещу кого са насочени; писането на коментари от един и същи потребител, но с различни имена с цел манипулация; писането на конфликтни, провокативни, нецензурни и др. подобни коментари; писането на коментари, представляващи явна или скрита реклама.
WeRock.bg си запазва правото да заличава и всякакви други коментари, които прецени като некоректни или ненужни.
ВАЖНО: Коментарите НЕ са начин за контакт с WeRock.bg. Ако имате въпроси към нас, пишете на имейл адресите, посочени в "Контакти".